Νίκη 3-2 με ανατροπή για τον ΑΟΠ Κ17

Νίκη 3- 2 με ανατροπή πέτυχε ο  ΑΟΠ επί του ΚΑΟ Νεοχωρίου για το πρωτάθλημα του Κ17 αγοριών σε έναν  αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή στις 19.00μμ στο Νεοχώρι Άρτας.Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ,με πολύ πάθος ,ένταση και από τις δύο ομάδες που ήθελαν την νίκη για τους δικούς τους λόγους.

Ο ΑΟΠ προηγήθηκε με 1-0 εύκολα χάρη στο πολύ καλό σερβίς που πίεσε την άμυνα του αντιπάλου κερδίζοντας εύκολους πόντους .Ο Αχιλλέας αφυπνίστηκε και με επίθεση διαρκείας κέρδισε τα 2 επόμενα σετ βάζοντας μπροστά την ομάδα του Νεοχωρίου στη διεκδίκηση της νίκης.Στο κρίσιμο 4ο σετ και ενώ το σκορ 17-11 υπέρ του Αχιλλέα , η ομάδα του ΑΟΠ πάλι με όπλο το καλό σερβίς και φοβερές αμυντικές προσπάθειες  αιφνιδίασε τον Αχιλλέα ,ροκάνισε  τη διαφορά  και βγάζοντας αποφασιστικότητα και πάθος κατέκτησε το σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί,  εμφανίστηκε  μόνο μία ομάδα ,αυτή του ΑΟΠ , η οποία κυριάρχησε και κέρδισε εύκολα με τους παίκτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρώτη τους νίκη.

Η ομάδα Κ17 αγοριών του ΑΟΠ είναι μία νέα ομάδα με αρκετά νεαρούς αθλητές χωρίς εμπειρία αγώνων πλην ενός και η νίκη ήταν πολύ σημαντική για την ψυχολογία των αθλητών.Επόμενος αγώνας είναι η πολύ ισχυρή ομάδα του ΑΣ Γιάννενα και θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Πρέβεζας την Κυριακή στις 17.00μμ.