Κέρδισε τις εντυπώσεις ο ΑΟΠ παρά την ήττα στην Κέρκυρα με 3-1 σετ

Τα “μικρά ” του Νίκου Ρούσου άφησαν πολλές υποσχέσεις με την απόδοσή τους στην Κέρκυρα παρά την ήττα τους από την Βολίδα με 3-1 σετ(25-16,25-19,32-34,25-22) για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ Ανδρών.

Ο ΑΟΠ ξεκίνησε τον αγώνα στο 1ο σετ  μουδιασμένα με πολλά λάθη στην υποδοχή και στην επίθεση απέναντι στην πολύπειρη ομάδα της Κέρκυρας και της έδωσε το δικαίωμα να το κατακτήσει άνετα .Στο 2ο σετ , η απόδοση των παικτών άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά , να πιέζει τον αντίπαλό της με δύσκολα σερβίς και να πηγαίνει ως ένα σημείο πόντο πόντο.Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων και λανθασμένες επιλογές των παικτών της σε κρίσιμα σημεία έδωσε και το 2ο σετ στην ομάδα της Κέρκυρας. Το 3ο σετ ήταν καταπληκτικό σε διακύμανση και θέαμα ,με τους παίκτες του ΑΟΠ να έχουν αποβάλλει το άγχος τους και να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση και με πετυχημένα σερβίς να το κατακτούν μετά από ένα μαραθώνιο με 34-32 .Στο 4ο σετ η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το 21-21 όπου και η απειρία των παικτών φάνηκε με 3 διαδοχικές λάθος υποδοχές που έδωσαν  την ευκαιρία στον αντίπαλο να το κατακτήσει και να πανηγυρίσει την νίκη.Στο τέλος του αγώνα ο ΑΟΠ κέρδισε το χειροκρότημα και τα συγχαρητήρια όλου του φίλαθλου κόσμου που βρέθηκε στις κερκίδες του γυμναστηρίου ,αναγνωρίζοντας του την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε σε όλο τον αγώνα απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα.

Μόνο πίκρα δεν αφήνει η ήττα αυτή στην ομάδα της Πρέβεζας αφού παρόλο την απειρία της νεανικής ομάδας , την πολύ καλή και δυνατή ομάδα της Βολίδας , την ταλαιπωρία λόγω του καιρού και σε πολλές περιπτώσεις τις διαιτητικές αποφάσεις , έδειξε το μεγάλο ταλέντο των παικτών και τη διάθεση να παλέψουν το κάθε ματς της κατηγορίας αυτής για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα .Το σίγουρο είναι ότι στο τέλος του πρωταθλήματος ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων τα κέρδη για την ομάδα και τους παίκτες θα είναι πολλαπλά.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί η παρουσία του Κώστα Βρυώνη στην ομάδα σαν λίμπερο ο οποίος παρά τον πρόσφατο τραυματισμό στον αχίλλειο  κατά τη διάρκεια των play offs ανόδου του Μαίου, ακολούθησε την αποστολή με δική του πρωτοβουλία και έπαιξε στον αγώνα όσο του επιτρεπόταν βοηθώντας με την τεράστια εμπειρία του.